poniedziałek, 12 marca 2012

Ośrodek Jeździecki

Po osiągnięciu 20 dnia stażu możliwe jest utworzenie własnego ośrodka jeździeckiego. Od tej pory można zajmować się uprawą pól, zatrudnianiem pracowników, kwaterowaniem koni i organizowaniem zawodów jeździeckich.
Zakładanie ośrodka jeździeckiego
W menu ośrodka jeździeckiego w zakładce moje biuro pojawia się opcja założenia ośrodka jeździeckiego. Należy podać nazwę ośrodka i opcjonalnie jego opis. Dane te można w każdej chwili edytować.
Na początek stajnia dysponuje kwotą 25000 equus. Obecnie jest to niewielka kwota, ale wystarczy na zakup kilku boksów i łąk pod pastwiska oraz zatrudnienie pracowników. Jak zacząć, żeby już na początku nie zbankrutować?
Należy udać się do sklepu ośrodka jeździeckiego. Na początek stać nas jedynie na zakup boksów DO.
Do czasu aż nie zostaną wysiane nasiona lnu i nie zbierze się ich plonów, trzeba zadowolić się gorszą ściółką ze słomy do boksów . Konie muszą mieć miejsce na wypas, dlatego należy zaopatrzyć się w łąki. Najlepiej od razu zielone, żyzne (dlaczego, o tym nieco później). Na początek trzeba się zadowolić małą żyzną łąką. Łąk pod pastwiska należy kupować podwójną ilość, ponieważ ich żyzność w czasie użytkowania spada, i żeby utrzymać łąki w dobrej kondycji to trzeba okresowo zmieniać pastwiska. Raz wstawia się konie na kilka dni na pierwszą łąkę, a potem na drugą.
Pozostaje zatrudnić pracowników. Podczas tej czynności warto oferować najwyższe stawki płacowe, ponieważ konkurencja na rynku jest ogromna. Poza tym wyższa stawka to większy prestiż ośrodka.

A oto podsumowanie podstawowych wydatków podczas zakładania ośrodka jeździeckiego:7369equus


W portfelu ośrodka pozostaje 17631 equus. Jak je wydać? Odpowiedź brzmi rozsądnie. Aby móc wydawać, trzeba najpierw zainwestować i zacząć powoli zarabiać

nazwailośćcenasuma
boks DO26301260
ściółka ze słomy825200
mała żyzna łąka227005400
instruktor1120120
kowal1150150
rymarz1239239
łącznie do wydania7369


Dochody ośrodka jeździeckiego
Za każdym razem, gdy gracze sprzedają w sklepie hodowcy łajno od swoich koni, automatycznie pojawia się ono w sklepie ośrodka jeździeckiego do kupienia. Dziennie można kupić 1000 szt. łajna w cenie 6 equus/szt. Czyli dziennie na jego zakup należy przeznaczyć 6000 equus. Zdobywanie łajna jest bardzo ważne szczególnie w początkowym okresie rozwoju ośrodka. Po jego zakupie należy wejść w menu łąki a tam kliknąć ikonkę stwórz nawóz z końskiego łajna. Na 1 szt. nawozu potrzeba 25kg łajna. W związku z tym dziennie można wyprodukować z zakupionego łajna 40 szt, naturalnego nawozu. Ten można odsprzedać w sklepie ośrodka w cenie 190 equus/szt. Czyli w sumie zarabiasz na sprzedaży nawozu 7600 equus.
Podsumowując: Kupujesz za kwotę 6000 equus, 1000 szt. łajna, przerabiasz to na 40 szt. naturalnego nawozu i sprzedajesz za 7600 equus. Tym sposobem dziennie za kilka kliknięć możesz zdobyć 1600 equus na czysto dla ośrodka.

W menu biuro, w ośrodku jeździeckim w zakładce zakwaterowanie można ustawić stawkę zakwaterowania koni od 10 do 25 equus. Najprawdopodobniej na samym początku tylko twoje konie będą kwaterowane w stajni, ponieważ ośrodek ma niski prestiż i dopiero zaczyna swój rozwój, więc zbyt wiele nie zarobisz. Pamiętaj, że nie ilość boksów świadczy o jakości ośrodka a jego wyposażenie i prestiż, dlatego rozsądnie planuj jego rozwój a chętniej będą gracze kwaterowali konie w twojej stajni.

Trzecim sposobem na zdobycie equus dla stajni jest uprawa roślin. Najlepiej nadają się do tego żyzne łąki, ponieważ dają większe plony a ich żyzność zawsze wraca do 100% gdy leżą odłogiem. Oczywiście im większa łąka tym większe zbiory. Dodatkowo plony z danej łąki można zwiększyć o połowę wstawiając na nią stracha na wróble . Wiosną najbardziej dochodowa jest uprawa lnu a latem rzepy. Jesienią i zimą najlepiej uprawiać tylko rzepę w szklarni. Sprzedaż tych plonów może nie tylko podreperować budżet stajni ale i zapewni środki na kolejne inwestycje w rozwój.

Ośrodek jeździecki, który prowadzi zawody dla koni początkujących dostaje 500 equus za każdym razem, gdy się one odbywają.

I na koniec fundusze ośrodka można zwiększyć dodając equus poprzez kupon lub diament, klikając na plusik obok ilości swoich funduszy.
  • 1 diament = 2 000 Equus
  • 1 Kupon = 40 000 Equus
  • 3 Kupony = 180 000 Equus
  • 10 Kuponów = 800 000 Equus



W kolejnych rozdziałach znajdziesz dokładną informację na temat boksów, uprawy roślin na łąkach, zatrudniania pracowników, organizowania zawodów (a co za tym idzie wyboru specjalizacji) i powiększania prestiżu ośrodka jeździeckiego.

BOKSY
                             
Boksy mają istotną rolę w rozwoju ośrodka jeździeckiego. Im większe, tym więcej miejsca mają konie a to wpływa na polepszenie prestiżu stajni. Oprócz tego muszą być czyste i mieć najwyższej jakości ściółkę. Dokupując boksy należy pamiętać aby zapewnić dla nich odpowiednią ilość łąk pod pastwiska - 1 akr łąk na 2 boksy. A także zatrudnić stajennych, którzy będą dbali o czystość boksów. 1 stajenny na każde 20 boksów, przy czym pierwszego dostajesz gratis i masz go przez cały czas istnienia ośrodka jeździeckiego (nie jest on nigdzie widoczny).
W sklepie ośrodka jeździeckiego mamy do nabycia trzy rodzaje boksów:
                                             
Boks DO (12m2)                                  Boks SE (16m2)                            Boks DH (18m2)
cena 630 equus                                      cena zmienna                               cena zmienna

Czym jest cena zmienna? To popyt i podaż kreują cenę tych boksów (i nie tylko) na rynku. Jeśli kliknie się na link z ceną pokaże się okienko, w którym widać jak zmienia się cena na przestrzeni poszczególnych tygodni czyli pór roku. Zimą ceny są najniższe, a wiosną i latem najwyższe, ponieważ wtedy zbiera się plony i sprzedaje w sklepie.
Boksy trzeba wyścielić jak najlepszym podłożem. Najtańsze dostępne w sklepie to ściółka z wiórów drzewnych , która kosztuje 15 equus i gwarantuje 65% czystości oraz ściółka ze słomy , która kosztuje 25 equus i gwarantuje 80% czystości. Ponadto dostępna jest również ściółka z lnu dająca 100% czystości w boksie. Niestety nie można jej kupić. Wiosną należy wysiać nasiona lnu. Gdy dojrzeje, po zbiorach będzie można przeznaczyć go na ściółkę do boksów.
Aby zmienić ściółkę w boksie należy wejść w menu boksy i tam kliknąć ikonkę zarządzaj ściółką w moich boksach.
Każdy boks z biegiem czasu niszczeje. Jeśli zniszczenie będzie wynosiło więcej niż 74% zajdzie konieczność naprawy, która kosztuje 200 equus. Nienaprawiane boksy, po osiągnięciu 100% uszkodzeń, ulegają zniszczeniu wraz ze wszystkim, co się w nich znajduje. Kwaterowane konie wyrzucane są na bruk a ich właściciele otrzymują odszkodowanie.
Raz zakwaterowanego konia nie da się usunąć z boksu, dopóki nie skończy się czas kwaterowania lub boks nie ulegnie zniszczeniu. Każdy boks można zarezerwować dla swoich koni lub dla koni innych graczy. Jeśli chcesz kupić boks dla siebie i mieć pewność, że nikt nie ubiegnie cię kwaterując w nowym boksie swojego konia, podnieś w biurze do 2000 minimalne umiejętności zakwaterowania. Wtedy gdy kupisz boks masz pewność, że nikt niepożądany nie umieści tam swojego konia, a ty będziesz mieć czas na zarezerwowanie go dla siebie. Boksy DO i SE można ulepszać powiększając je. Dodatkowo w każdym boksie można umieścić prysznic , który obniża zużycie energii kwaterowanych tam koni o 10%.
W biurze ośrodka jeździeckiego można ustalić minimalne wymagania co do umiejętności kwaterowanych koni oraz czas kwaterowania koni nowo przyjmowanych do boksów. W biurze również dokonuje się przedłużeń pobytu koni w ośrodku.


Łąki i uprawy
                                                  
Łąki są podstawą dobrze prosperującego ośrodka jeździeckiego. Służą jako pastwiska oraz jako pola pod uprawy roślin. W sklepie ośrodka jeździeckiego są dostępne dwa rodzaje łąk w trzech rozmiarach plus szklarnia. Łąki zwykłe posiadają 70% żyzności i nigdy nie da się ich zregenerować tak aby osiągnęły 100% żyzności. Dają przez to mniejsze plony a wypasanym tam koniom mniej morale i energii. Zdecydowanie lepiej jest inwestować w żyzne łąki o żyzności 100%. Małe świetnie nadają się na pastwiska dla początkującego ośrodka z małą ilością boksów, większe doskonałe są pod uprawy roślin. Oczywiście im większa łąką tym większe plony z upraw.
Wszystkie łąki występują w trzech rozmiarach:
  • Małe łąki = 1 akr - wystarczają jako pastwisko dla dwóch boksów, można wysiać jedną paczkę nasion
  • Średnie łąki = 2 akry - wystarczają jako pastwisko dla 4 boksów, można wysiać dwie paczki nasion
  • Duże łąki = 5 akrów - wystarczają jako pastwisko dla 10 boksów, można wysiać pięć paczek nasion
Każda łąka w czasie użytkowania jej jako pastwisko lub pole uprawne, z biegiem czasu traci swoją żyzność. Aby zregenerować łąkę trzeba pozostawić je odłogiem. Łąka odzyskuje 1% żyzności każdego dnia jesienią lub wiosną, 3% latem i 0.2% zimą.
Czystość łąk może spadać jeśli stajnia nie posiada zatrudnionej odpowiedniej ilości stajennych (1 na 20 boksów - pierwszy stajenny jest gratis i nie jest nigdzie widoczny), lub podczas deszczowych burzowych dni w Howrse, kiedy to może zostać zalana. Jej stan po pewnym czasie sam wróci do normy, jeśli w ośrodku pracują stajenni. Brudne łąki sprawiają, że konie zdobywają mniej karmy i energii. Może się zdarzyć, że podczas burzowych dni część upraw na polach może zostać zniszczona i plony będą mniejsze o kilka procent.

Uprawa roślin
Rośliny można uprawiać maksymalnie na pięciu polach, przy czym szklarnia również traktowana jest jako jedno pole. Można w niej uprawiać rośliny przez cały rok. Nie można uprawiać w niej jabłek i kuponów. Tak samo jak łąki traci swoją żyzność podczas użytkowania i zyskuje, gdy tak jak łąka jest pozostawiona odłogiem. To, co można uprawiać w danym momencie jest uzależnione od pory roku w Howrse:
  • Jesień - trwa od 1 do 7 dnia każdego miesiąca
  • Zima - trwa od 8 do 14 dnia każdego miesiąca
  • Wiosna - trwa od 15 do 21 dnia każdego miesiąca
  • Lato - trwa od 22 do końca miesiąca
 Kupony można uprawiać jedynie na pięcio akrowej, żyznej łące dodając naturalny nawóz. Plon z jednej łąki to 1 kupon.
** Jabłek nie można uprawiać w szklarni. Raz wysiane nasiona pozwalają na wielokrotny zbiór. Uprawę można w każdej chwili przerwać.
*** Strach na wróble postawiony na łące zwiększa plony z niej o 50%. Można go dodać tylko gdy łąka leży odłogiem.

Aby wysiać nasiona wystarczy wybrać łąkę (najlepiej żyzną), zaznaczyć opcję uprawy a potem tylko wybrać z zapasów rodzaj nasion i nawóz.

Ilość opakowań potrzebnych do wysiewu zależy od wielkości łąki:
  • Mała łąka - 1 opakowanie nasion
  • Średnia łąka - 2 opakowania nasion
  • Duża łąka - 5 opakowań nasion

Gdy rośliny dojrzeją pojawi się ikonka zbioru. Plon można zebrać w ciągu 20 dni od rozpoczęcia zbiorów.

Tworzenie nawozu naturalnego i mieszanek
Do produkcji nawozu naturalnego potrzebne jest łajno. Można je kupić w sklepie ośrodka jeździeckiego - maksymalnie 1000kg dziennie. Jedno opakowanie nawozu naturalnego wymaga 25kg łajna.


Podsumowanie
 






  • Aby mieć jak największe plony, wysiewaj nasiona na największych, żyznych, czystych łąkach, na których postawiony jest strach na wróble.
  • Pilnuj zatrudnianych stajennych w ośrodku. W przypadku braku któregoś, można zatrudnić pracownika tymczasowego, ale jest on droższy.
  • Największe zyski z upraw są wiosną z lnu i latem z rzepy.
  • Wykorzystuj okres jesienny i zimowy na uprawę w szklarni.
  • Pamiętaj o możliwości zarabiania poprzez zakup łajna i sprzedaż nawozu.
  • Zapewnij swojej stajni dostęp do marchewek i mieszanek zdrowotnych


  • Pracownicy
                                                           
    Żaden ośrodek jeździecki nie będzie sprawnie funkcjonował bez pracowników. W końcu ktoś musi sprzątać stajnie, prowadzić lekcje, podkuwać konie czy wytwarzać sprzęt jeździecki. Poza tym posiadanie pracowników zatrudnianych na najwyższych stawkach, zwiększa prestiż ośrodka.
    Kogo więc należy nająć?

    STAJENNY

    Stajenny jest najważniejszym pracownikiem w stajni, dlatego jeden zawsze przebywa w każdym ośrodku. Ponieważ nie jest on nigdzie widoczny, to należy o tym po prostu pamiętać. Stajnia potrzebuje 1 stajennego na każde 20 boksów. Dlatego pierwszego będziesz musiał zatrudnić dopiero jak przekroczysz liczbę 20 boksów w ośrodku. Można zatrudnić maksymalnie 2-óch pracowników więcej, niż wymaga tego posiadana liczba miejsc w stajni. Stajenni odpowiadają za zmianę ściółki w boksach i utrzymanie czystości na łąkach.

    INSTRUKTOR

     Instruktorzy są odpowiedzialni za prowadzenie lekcji. Są źródłem dochodu dla właścicieli koni, którzy wypożyczają je do prowadzenia lekcji. Ośrodek jeździecki potrzebuje 1 instruktora na każde 30 boksów. Można zatrudnić maksymalnie 2 pracowników więcej, niż wymaga tego posiadana liczba miejsc w stajni


    KOWAL
    Zatrudniając kowala ośrodek otrzymuje podkowy MF (+2 wytrzymałość, +2 prędkość). Z czasem gdy rośnie prestiż ośrodka, kowal wytwarza coraz to lepsze podkowy (zwiększają się punkty wytrzymałości i prędkości). Podkowy te mogą wykorzystać konie kwaterowane w danym ośrodku jeździeckim. Stajnia wymaga zatrudnienia 1 kowala bez względu na posiadana ilość boksów. Nie można zatrudnić więcej niż 2 pracowników na tym stanowisku


    RYMARZ



    Dzięki rymarzowi konie zakwaterowane w ośrodku mają dostęp do darmowych siodeł SB (+4 ujeżdżenie, +4 prędkość, +4 skoki) i uzd SB (+3 galop, +3 kłus) na czas pobytu w stajni. Jakość siodeł i uzd wzrasta wraz z prestiżem ośrodka. Stajnia wymaga zatrudnienia 1 rymarza na cały ośrodek jeździecki. Nie można zatrudnić więcej niż 2 pracowników na tym stanowisku.


    ZatrudnianieW menu ośrodka jeździeckiego w zakładce pracownicy można zatrudniać potrzebne nam osoby. Oferty można składać ogólne, lub rezerwowane dla konkretnych osób. Minimalny czas zakwaterowania w ofercie to 3 dni, a maksymalny to 3 tygodnie. Ofertę zatrudnienia można wystawić również dla siebie. Każdy gracz, który znalazł pracę w jakimś ośrodku otrzymuje z funduszy tego ośrodka wypłatę, o ile poprzedniego dnia zaopiekował się choć jednym swoim koniem.
    Właściciel ośrodka w każdej chwili może zaoferować przedłużenie okresu zatrudnienia, na co można oczywiście zgodzić się lub nie. Powiadomienie o przedłużeniu okresu zatrudnienia przychodzi na pocztę.
    Gdy pracownik przepracuje na swoim stanowisku 10 dni, właściciel ośrodka ma możliwość podniesienia stawki wynagrodzenia za pracę o 45 equus.
    Należy pamiętać, że im wyższa stawka zatrudnienia, tym większy prestiż ośrodka

    W przypadku problemów z zatrudnieniem pracownika do swojej stajni, zawsze można skorzystać z pracownika tymczasowego. Niestety jest on droższy niż zatrudniani gracze, ale można go zwolnić w każdej chwili. Nie ma możliwości zatrudnienia tymczasowego rymarza.
    Praca
    W menu Profil w zakładce Praca można wybrać sobie zatrudnienie. Z rozwijanej listy można zaakceptować zarezerwowaną wcześniej dla siebie w swoim własnym ośrodku ofertę pracy lub wybrać jedną z proponowanych przez inne ośrodki. Pierwszym stanowiskiem, jakie możemy przyjąć to stajenny. Na kolejne trzeba zdobyć odpowiednią ilość stażu.
    • instruktor - od 10 dnia stażu
    • kowal - od 40 dnia stażu
    • rymarz - od 120 dnia stażu
    Zawody Klasyczne
                                             
    Dobrze prosperujący ośrodek jeździecki nie tylko oferuje bezpieczne schronienie swoim podopiecznym ale także organizuje zawody jeździeckie. Każdy Dyrektor nowej Stajni, który chce organizować konkursy, staje przed wyborem specjalizacji ośrodka jeździeckiego. Może wybrać styl klasyczny lub styl western. W stylu klasycznym konie mogą brać udział w pięciu konkurencjach: wyścigi kłusem, wyścigi galopem, bieg przełajowy, skoki przez przeszkody oraz ujeżdżenie. Dzięki uczestnictwu w nich koni z wysokimi umiejętnościami, prestiż ośrodka jeździeckiego znacznie wzrasta. Decyzję należy podjąć rozważnie, ponieważ nie będzie możliwości zmiany tej decyzji. Chyba, że zrestartujemy lub usuniemy ośrodek jeździecki i zaczniemy zupełnie od nowa.

    Organizowanie zawodów


    WYŚCIGI


    Każdy ośrodek jeździecki ma do dyspozycji jeden mały tor, na którym może organizować wyścigi kłusem lub galopem. Dodatkowo w sklepie jeździeckim można dokupić drugi tor:
                                                              
    Mały tor wyścigowy                            Średni tor wyścigowy              Duży tor wyścigowy
    Cena:20 000equus                                Cena;40.000equus                   Cena;80.000equus
    Możliwość organizowania                     Możliwość organizowania      Możliwość organizowania     
    1 wyścigu dziennie                               3 wyścigów dziennie               7 wyścigów dziennie



    Należy pamiętać, że prestiż z wyścigów w przypadku posiadania dwóch torów jest pokazywany w postaci średniej liczonej z obu torów. Nie można posiadać więcej niż dwóch.
    Aby zorganizować wyścigi najpierw należy określić czy mają odbywać się kłusem czy galopem. Następnie nadać im nazwę i określić minimalny, wymagany poziom umiejętności rejestrowanych w nim koni. Dodatkowo można ustalić czy rejestrowane konie mają być jednej rasy, czy może wyścig będzie organizowany dla wszystkich ras lub tylko dla koni boskich. Jest też możliwość zaznaczenia opcji ograniczenia rejestracji dla koni, które wygrały mniej niż 20 zawodów. Dzięki temu młode konie, nie mające jeszcze pełnego treningu mają większe szanse na wygraną.
    Uwaga: W przypadku ustawienia zbyt wysokiego poziomu torów do zawodów, konie nie będą się w nich rejestrowały, ponieważ ich umiejętności w danej dyscyplinie będą zbyt niskie. Aby dowiedzieć się w jakim przedziale można ustawić tory, należy w rankingu umiejętności koni sprawdzać poszczególne dyscypliny.

    Raz ustalony rodzaj zawodów (kłusem lub galopem) nie może być modyfikowany. Aby to zmienić trzeba zaznaczyć opcję skończ organizowanie zawodów i ponownie je zorganizować. Jeśli nie jest aktualnie zapisany żaden koń, ustawienia torów można modyfikować pod względem trudności czy rasy.
    BIEG PRZEŁAJOWY
                                                                   
    Zawody w tej konkurencji ustawia się pod kątem umiejętności koni w wytrzymałości. Tutaj również należy nadać nazwę organizowanym zawodom i ustalić dla jakich koni będą organizowane. Jednak w przeciwieństwie do wyścigów, poziom umiejętności rejestrowanych koni ustala się poprzez konstruowanie toru przejazdu. Podczas budowy na bieżąco wyświetla się minimalny poziom wymagany do rejestracji.


    SKOKI PRZEZ PRZESZKODY

                                                                     
    Sposób organizowania zawodów w skokach konnych jest podobny do tego z biegów przełajowych. Różnica polega tylko w przeszkodach stawianych na budowanym torze oraz w tym, że tu główną dyscypliną braną pod uwagę przy ustalaniu poziomu zawodów są skoki.

    KONKURS UJEŻDŻENIA

                                                            

    W tej konkurencji nie budujemy toru przeszkód dla konia a wybieramy rodzaj kroku konia, jakim ma się poruszać po czworoboku. Do tych zawodów najważniejsza jest umiejętność ujeżdżenia.
    Jeśli poziom organizowanych zawodów będzie przekraczał znacznie umiejętności koni w danej dyscyplinie, konie nie będą mogły rejestrować się w nich i zawody nie będą się odbywały. Dlatego w rankingach koni należy śledzić umiejętności rumaków w danych konkurencjach. Nie można dokonać modyfikacji torów ani zaprzestać organizowania zawodów, jeśli jest w nich zapisany jakiś koń. Należy wtedy zaczekać na dokończenie rejestracji i rozegranie zawodów. Aby konkurencje mogły się odbyć zarejestrować się musi 5 koni. Właściciel ośrodka jeździeckiego nie uzyskuje żadnych dochodów z tytułu organizowania zawodów. Mają one jedynie wpływ na prestiż ośrodka.
    Informacje ogólneZawody dla koni początkujących - Dostępne dla koni, które wygrały mniej, niż 20 zawodów i mają umiejętności poniżej 1/3 najlepszej umiejętności w grze (np. jeśli najlepsza umiejętność w grze wynosi 450, koń będzie musiał mieć poniżej 150 w każdej umiejętności, aby być uznanym ze początkującego). Konkretna wartość jest obliczana na nowo każdego dnia i zaokrąglana do równej dziesiątki do góry (czyli jeśli 1/3 wyniesie 168, limit zostanie ustanowiony na 170).
    - Jeśli koń jest koniem początkującym, na stronie wyboru zawodów pojawi się opcja szukania zawodów dla koni początkujących.
    - Prestiż zawodów dla koni początkujących będzie wyższy, niż dla zwykłych zawodów na tym samym poziomie (jest obliczany dla umiejętności wynoszących 1/2 najlepszych w grze, zamiast rzeczywistej 1/3).

    ZAWODY WESTERNOWE
                                                                
    Dobrze prosperujący ośrodek jeździecki nie tylko oferuje bezpieczne schronienie swoim podopiecznym ale także organizuje zawody jeździeckie. Każdy Dyrektor nowej Stajni, który chce organizować konkursy, staje przed wyborem specjalizacji ośrodka jeździeckiego. Może wybrać styl klasyczny lub styl western. W stylu westernowym konie mogą brać udział w pięciu konkurencjach: western pleasure, barrel racing, cutting, reining oraz trail class. Dzięki uczestnictwu w nich koni z wysokimi umiejętnościami, prestiż ośrodka jeździeckiego znacznie wzrasta. Decyzję należy podjąć rozważnie, ponieważ nie będzie możliwości zmiany tej decyzji. Chyba, że zrestartujemy lub usuniemy ośrodek jeździecki i zaczniemy zupełnie od nowa.

    Organizowanie zawodów
     WESTERN PLEASURE

                                                            
    Każdym zawodom należy nadać nazwę i określić minimalny, wymagany poziom umiejętności rejestrowanych w nim koni. Dodatkowo można ustalić czy rejestrowane konie mają być jednej rasy, czy może wyścig będzie organizowany dla wszystkich ras lub tylko dla koni boskich. Jest też możliwość zaznaczenia opcji ograniczenia rejestracji dla koni, które wygrały mniej niż 20 zawodów. Dzięki temu młode konie, nie mające jeszcze pełnego treningu mają większe szanse na wygraną.
    Uwaga: W przypadku ustawienia zbyt wysokiego poziomu torów do zawodów, konie nie będą się w nich rejestrowały, ponieważ ich umiejętności w danej dyscyplinie będą zbyt niskie. Aby dowiedzieć się w jakim przedziale można ustawić zawody, należy w rankingu umiejętności koni sprawdzać poszczególne dyscypliny.
    W przypadku western pleasure poziom trudności zawodów określa się przez podanie ilości poleceń do wykonania oraz poziomu ich skomplikowania.


    BARREL RACING
                                                                    
    Zawody w tej konkurencji ustawia się pod kątem umiejętności koni w prędkości. Tutaj również należy nadać nazwę zawodom i ustalić dla jakich koni będą organizowane. Poziom trudności zawodów ustala się od razu poprzez podanie ilości procentowej.
    CUTTING

                                                    
    Do zmiany poziomu trudności zawodów w Cuttingu wymagany jest zakup w sklepie ośrodka jeździeckiego, cielaków. Dostępne są dwie rasy: Braford (zwiększają poziom trudności o 2%) oraz Longhorn (zwiększają poziom trudności o 20%).
    Im większe jest Twoje stado, tym wyższy jest poziom trudności zawodów. Wszystkie cielaki zakupione przed 20 dniem danego miesiąca opuszczają stado 1go dnia kolejnego miesiąca.
    Jak odbywa się wymiana cielaków?

    • Dla cielaków kupionych pomiędzy 1 i 19 wymiana musi nastąpić pomiędzy 20 i 30 dniem miesiąca. Inaczej znikną 1 dnia kolejnego miesiąca
    • Dla cielaków kupionych pomiędzy 20 i 30/31 dniem miesiąca wymiana musi nastąpić miedzy 20 i 30 kolejnego miesiąca (czyli w ciągu 1 miesiąca. Inaczej znikną 1 dnia za dwa miesiące (czyli od 20 dnia do 1 dnia i dalej do kolejnego 1 dnia.
    REINING
                                                       
    Zawody w tej konkurencji ustawia się pod kątem umiejętności koni w galopie. Tutaj również należy nadać nazwę organizowanym zawodom i ustalić dla jakich koni będą organizowane. Jednak w przeciwieństwie do poprzednich konkurencji, poziom umiejętności rejestrowanych koni ustala się poprzez wybór poleceń, jakie koń i jeździec będą musieli wykonać na arenie. Podczas wstawiania kolejnych elementów na bieżąco wyświetla się minimalny poziom wymagany do rejestracji.
    TRAIL CLASS
                                               

    Jeśli poziom organizowanych zawodów będzie przekraczał znacznie umiejętności koni w danej dyscyplinie, konie nie będą mogły rejestrować się w nich i zawody nie będą się odbywały. Dlatego w rankingach koni należy śledzić umiejętności rumaków w danych konkurencjach. Nie można dokonać modyfikacji torów ani zaprzestać organizowania zawodów, jeśli jest w nich zapisany jakiś koń. Należy wtedy zaczekać na dokończenie rejestracji i rozegranie zawodów. Aby konkurencje mogły się odbyć zarejestrować się musi 5 koni. Właściciel ośrodka jeździeckiego nie uzyskuje żadnych dochodów z tytułu organizowania zawodów. Mają one jedynie wpływ na prestiż ośrodka.



    Informacje ogólne

    Zawody dla koni początkujących - Dostępne dla koni, które wygrały mniej, niż 20 zawodów i mają umiejętności poniżej 1/3 najlepszej umiejętności w grze (np. jeśli najlepsza umiejętność w grze wynosi 450, koń będzie musiał mieć poniżej 150 w każdej umiejętności, aby być uznanym ze początkującego). Konkretna wartość jest obliczana na nowo każdego dnia i zaokrąglana do równej dziesiątki do góry (czyli jeśli 1/3 wyniesie 168, limit zostanie ustanowiony na 170).
    - Jeśli koń jest koniem początkującym, na stronie wyboru zawodów pojawi się opcja szukania zawodów dla koni początkujących.
    - Prestiż zawodów dla koni początkujących będzie wyższy, niż dla zwykłych zawodów na tym samym poziomie (jest obliczany dla umiejętności wynoszących 1/2 najlepszych w grze, zamiast rzeczywistej 1/3).

    PRESTIŻ OŚRODKA JEŹDZIECKIEGO


                          
    Ośrodek jeździecki można założyć tylko w celu zapewnienia miejsca zakwaterowania swoim koniom. Można jednak podjąć się ambitniejszego planu pięcia się po drabinie rankingu prestiżu najlepszych ośrodków jeździeckich w Howrse. Jak tego dokonać i co do zrealizowania tego celu jest potrzebne?
    Na prestiż stajni ma wpływ 7 czynników:

    • Pastwiska - łąki przeznaczone pod pastwiska muszą być czyste i żyzne. Czystość zapewni zatrudnianie stajennych (1 na każde 20 boksów). Żyzność na poziomie 100% zapewni systematyczna zmiana łąk. Należy również pamiętać, że potrzebny jest 1 akr łąk na każde 2 posiadane boksy (bez względu czy są w nich konie czy nie).
    • Boksy - czystość w boksach zapewni zatrudnianie stajennych. Konie potrzebują przestrzeni, dlatego należy zapewnić im jak najwięcej miejsca przez kupno największych boksów DH (18m2). Ważna jest również ściółka. Lniana zapewnia największy komfort. Uzyskuje się ją z upraw lnu na polach.
    • Lekcje - w stajni prowadzą je zatrudniani instruktorzy (1 na każde 30 boksów). Jakość lekcji zależy od zdrowia i poziomu ujeżdżenia zakwaterowanych koni.
    • Zawody - im lepsze konie biorą w nich udział, tym większy prestiż osiągają. Warto ustawiać możliwie wysokie parametry zawodów. Jest jedno ale... regularność odbywania się zawodów jest nagradzana. Dlatego jeśli zawody o prestiżu 75% lub wyższym nie odbywają się dłużej niż 5 dni, tracą 1% prestiżu każdego dnia, który wykracza poza ten okres.
    • Zakwaterowanie - na prestiż ośrodka ma wpływ liczba zakwaterowanych koni, ich zdrowie oraz umiejętności. Lepiej mieć mniej boksów ale największych, w których będą zakwaterowane konie z wysokimi umiejętnościami, niż wiele boksów małych, w których będą stały słabe konie.
    • Pracownicy - zatrudniani na najwyższych stawkach podwyższanych po 10 dniach umowy wpływają na zwiększenie prestiżu ośrodka.
    • Marchew, mieszanki zdrowotne i prysznice - ich posiadanie sprawia, że właściciele koni chętniej kwaterują swoje konie w takich stajniach. Dzięki temu można podnieść minimalny poziom zakwaterowania w ośrodku bez obawy, że nie znajdą się chętni na wolne boksy.
    Dodatkowo, jeśli w ośrodku jest zakwaterowanych przynajmniej 5 koni boskich lub specjalnych, przy nazwie ośrodka wyświetlane jest słoneczko.



    Rozety są uhonorowaniem ciężkiej pracy zarówno podczas organizowania zawodów, jak i treningu koni. Jeśli koń zdobędzie rozetę, zdobędzie również podwójną wartość nagrody w Equus. Każdy ośrodek jeździecki może stworzyć swoje własne odznaczenie. Jednak przyznawane będzie ono koniom wygrywającym zawody dopiero, gdy dana konkurencja osiągnie minimum 75% prestiżu. Jeśli ta wartość spadnie, rozeta nie będzie dostępna dla zwycięzców, jednak gdy znów wzrośnie, rozeta ponownie pojawi się.
    To czy ośrodek posiada odznaczenia można sprawdzić na jego stronie w zakładce zawody
    Rozeta również widoczna jest podczas zapisywania koni do zawodów jeśli te posiadają minimum 75% prestiżu.

    Konkretny koń może wygrać konkretną rozetę tylko raz, ale jeden gracz może wygrać ją wielokrotnie z różnymi końmi. Jeśli koń wygrał już rozetę za dane zawody, nie wygra jej ponownie nawet, jeśli wygra ponownie te same zawody. Nie dostanie też ponownie podwójnej nagrody w Equus. Ale dany koń może zdobyć rozety z innych zawodów, w których jeszcze nie wygrał.

    Wszystkie rozety wygrane przez konkretnego konia są widoczne wśród wygranych na jego stronie. Po kliknięciu licznika rozet (jeśli koń już jakąś zdobył), otworzy się okienko z pokazanymi rozetami i informacją, w jakim konkursie koń je zdobył.

    Rozety ośrodka jeździeckiego można ustawić w menu zawodów OJ.
    Rozety będą widoczne jako aktywne, jeśli dane zawody będą miały minimum 75% prestiżu. Ten jest zależy od poziomu trudności i zapisujących się koni na zawody a także od tego jak często one się odbywają.








    35 komentarzy:

    1. Mam pytanie jak zatrudnić pracownika tymczasowego ?

      OdpowiedzUsuń
    2. Wchodzisz w i jakbyś normalnie zatrudniała klikasz stwórz ofertę pracy i tam trzeba poszukać ikonki z napisem ,,zatrudnij pracownika tymczasowego'' i nic nie ustalasz wszystko się zrobi samo i to koniec

      OdpowiedzUsuń
    3. ale jak dodać marchewki itd?

      OdpowiedzUsuń
      Odpowiedzi
      1. kup marchewki w sklepie OJ
        jedna z łąk zamień na pole uprawne
        posadź marchewki

        Usuń
    4. Hej super blog lepszego nie czytałam założyłam nowe konto na howrse a wcześniejsze skasowałam bo nie wiedziałam jak zajmowac się O.J. Mam takie jedno pytanie jak zrobic żeby do ośrodka były rejestrowane tylko konie np Luzytańskie

      OdpowiedzUsuń
      Odpowiedzi
      1. Musisz ograniczyć tylko dla jednej rasy lub gatunku ( tworząc o.j. będzie info.)

        Usuń
    5. marchewki dodaesz kupując nasiona marchewki.następnie zbierasz plony i masz marchewki!

      OdpowiedzUsuń
    6. Ten komentarz został usunięty przez autora.

      OdpowiedzUsuń
    7. bonus ekwipunku zależy od prestiżu ośrodka.

      OdpowiedzUsuń
    8. Czemu jak wpisuje nazwe danego ośrodka to sie nie wyświetla ??

      OdpowiedzUsuń
      Odpowiedzi
      1. Może źle wpisałeś nazwę. Szukałam ośrodka o nazwie "Srebrny Ksieżyc" i też źle napisałam , zamiast ę miało być e...

        Usuń
      2. Może dlatego że nie ma miejsc?

        Usuń
    9. Jak zwolnić normalnego pracownika? Bo nagle zatrudniłam na dwóch instruktorow i chce jednego zwolnic. Pomocy!!!

      OdpowiedzUsuń
      Odpowiedzi
      1. pracowników nie da się zwalniać musisz odczekac czas na jaki zatrudniony została dana osoba :)))

        Usuń
    10. Jak zmienić ośrodek jeździecki na western?

      OdpowiedzUsuń
    11. Cześć!
      Mam takie pytanko , jak mogę złożyć ogólną ofertę pracy?

      OdpowiedzUsuń
      Odpowiedzi
      1. Wchodzisz w zakładkę OJ>Pracownicy wybierasz pracownika którego chcesz zatrudnić, klikasz na Zatrudnij na stanowisko:.... I dajesz stawkę oraz ilość czasu który ma pracować. W pole zarezerwuj ofertę pracy dla.. nie wpisujesz nic chyba że chcesz do kogoś to zarezerwować.

        Usuń
    12. co trzeba zrobic aby mieć więcej koni w OJ

      OdpowiedzUsuń
    13. reklamować się chyba... np. na forum

      OdpowiedzUsuń
    14. Mam pytanie :) jestem początkująca i zastanawiam się gdzie są dokonania ośrodka jeździeckiego? Proszę o szybką odpowiedź :)

      OdpowiedzUsuń
      Odpowiedzi
      1. Nie ma dokonań ośrodka jeździeckiego.Wszystkie dokonania (niektóre dotyczą OJ znajdziesz w pasku profil>moje dokonania)
        Gdy skończysz wszystkie dokonania będziesz mogła klekcjonować trofea.

        Usuń
    15. mam pytanie jak sie robi OJ dla koni boskich???

      OdpowiedzUsuń
      Odpowiedzi
      1. To jest zwyczajny Oj musi być po prostu dobry aby Boskie konie z wysokimi UM się tam rejestrowały.Gdy twój OJ będie bardzo dobry polecam ograniczenia rejestracji do UM.

        Usuń
    16. Ośrodek jeździecki i marchewki.. Nie widać, że je mam? dlaczego

      OdpowiedzUsuń
    17. Jak zmienić wymaganą stawkę dzienną?

      OdpowiedzUsuń
    18. Hej mam pytanie jak zmienić Kupon na equus??

      OdpowiedzUsuń
    19. mam małe pytanie nie tylko do założyciela bloga ale do wszystkich... wyszystko rozumiem i wiem jak co zrobic ale jednego nie moge znalesc... gdzie i jak moge ustawic czy osrodek specjalizuje sie w western czy klasycznym?
      proszę o sszybką odp. i zrozumiałą. :)

      OdpowiedzUsuń
      Odpowiedzi
      1. Możesz to ustawić tylko RAZ, ta decyzja nie może ulec zmianie, przy zakładaniu ośrodka wyświetli ci się ta opcja, dlatego nie warto podejmować pochopnych decyzji :) Z góry przepraszam że tak długo odpisywałam ;)

        Usuń
    20. blog świetny ;) tylko na stronie howrse trochę się pozmieniało, jak np. to, że nie ma już podków tylko owijki itp. :)))

      OdpowiedzUsuń
      Odpowiedzi
      1. Dziękuje, wiem ale jak już mówiłam wcześniej blog zamknęłam a są to informacje sprzed 2,5 lat :D

        Usuń
    21. Mam howrse na telefonie i nwm jak wejść na swój ośrodek :// wgl da sie nim zarządzać w tej aplikacji ?? Pomocy :(

      OdpowiedzUsuń
      Odpowiedzi
      1. Nie da sie. Bo ja też czasami gram przez tel to nie ma w tej aplikacji ośrodka...., by wejść musisz wejść na strone klasyczną (internet)

        Usuń
    22. Ile dostaje się Equus za zniszczenie boksu?

      OdpowiedzUsuń